Акустична сушка (Ультразвукова)
Ультразвукове сушіння це спосіб зневоднення продукту за допомогою інтенсивного ультразвукового впливу. Це циклічний спосіб видалення вологи.
Застосування ультразвукового сушильного обладнання
Акустична сушка знайшла успішне застосування у сільському господарстві, фармацевтичній, хімічній та харчовій промисловості.
У сільському господарстві за допомогою акустичного сушіння обробляють зернові культури, овочі та фрукти. У харчовій промисловості акустичне сушіння використовують у виробництві сухого молока. Найбільшого поширення ультразвукове сушіння набуло у фармацевтиці.
Особливості акустичного сушіння
Акустична сушка має низку переваг: продукт не піддається тепловій обробці, він обробляється в холодному вигляді; внаслідок відсутності температурного впливу продукт зберігає майже всі поживні речовини та вітаміни, не втрачає свої первісні властивості, не піддається окисленню.
Акустична сушка – це найкращий спосіб обробки для термочутливих продуктів. Завдяки ультразвуковому сушінню структура продукту повністю зберігається, не втрачаючи початкову форму.
Акустична сушка – високошвидкісний метод обробки. У порівнянні з вакуумним сушінням, акустична скорочує час обробки приблизно в чотири рази.
Технологія акустичної сушки
Підданий сушінню продукт повинен мати капілярно-пористу структуру. Різні продукти мають неоднаковий вміст вологи, тому інтенсивність та кількість ультразвукових хвиль розраховується відповідно до відсотка вологості продукту.
Якщо продукт містить велику кількість вологи, використовують хвилю високої сили впливу, в результаті – волога буквально «витрушується» із продукту. Це тому, що хвиля з’являється у поверхні продукту і водночас усередині капілярів, приводячи до інтенсивної втрати вологи.
Якщо капілярно-пористий продукт має помірну вологість, акустичні коливання відбуваються більш інтенсивно на першій стадії і менш інтенсивно на другій. Під час першої стадії швидкість сушіння не змінюється, тому волога постійно восповнюється. Верхні шари продукту її втрачають, а нижні шари викидають вологу на поверхню. Таким чином, вологообмін не припиняється доти, доки не буде досягнуто оптимального вмісту вологи.
Під час другої стадії швидкість сушіння знижується, тому рідина зсередини надходить слабо і її спад вже не восповнюється або восповнюється, але слабко.
Акустична сушка найефективніша в період першої стадії обробки продукту. Завдяки їй, покращуються фізико-хімічні та споживчі властивості продукту.